Skip to Content
Leger

Welke uitsluitingen gelden er?

Voor (goederen)polissen afgesloten onder Nederlands recht geldt dat het oorlogsrisico tussentijds opzegbaar is met een opzegtermijn van zeven dagen. Voor het stakersrisico geldt een termijn van twee maanden (voor de omschrijving wat onder oorlogs- en stakersrisico valt (zie de clausule M3 van het VNAB en BW 7:940). Voor (goederen)polissen die zijn afgesloten onder Engels recht geldt dat zowel het oorlogsrisico als het stakersrisico tussentijds kan worden opgezegd met een opzegtermijn van zeven dagen. Dit is met clausules geregeld.

High risk areas

De JWLA-clausules beschrijven de gebieden (high risk areas) waarvoor uitsluitingen gelden voor oorlogs- en terrorismerisico’s. In hun polissen verwijzen verzekeraars vaak naar deze clausules.

Voor het Rode Zee-gebied geldt momenteel de JWLA32 Guyana. Als een schip zeven dagen na opzegging van de polis die gebieden wil betreden, kan de scheepseigenaar nieuwe dekking (een quote) opvragen. Daarmee kan mogelijk de dekking worden hersteld, mits aan de extra eisen en voorwaarden wordt voldaan. Bijvoorbeeld extra premie, een hoger eigen risico, of het afgeven van warranties. Vaak worden dan de zogenaamde BMP5-maatregelen vereist, zoals extra maatregelen om het risico te herkennen en risicoanalyse uit te voeren, fysieke maatregelen (bewapende beveiligers, prikkeldraad of waterkanonnen) te treffen, de bemanning te informeren en te trainen, te rapporteren en waar mogelijk samen te werken met andere schepen en militairen. Verzekeraars zullen die extra dekking niet altijd willen geven.

De JW2022-007a houdt in dat als één van de vijf grote landen (Verenigd Koninkrijk, Verenigde Staten, Frankrijk, de Russische Federatie en de Volksrepubliek China) in oorlog raakt de dekking met 72 uur opgezegd kan worden, i.p.v. de reguliere 7 dagen uit de JWLA.

De Vereniging Nederlandse Assurantiebeurs VNAB heeft een modelclausule voor oorlogs- en stakersrisico gepubliceerd (de M3) speciaal voor de verzekering van lading, die door Nederlandse verzekeraars wordt gehanteerd.

Waar gelden deze uitsluitingen?

Als de dekking wordt opgezegd, geldt dat alleen voor de betreffende regio of regio’s. Elders blijft de dekking conform de voorwaarden in stand.

Relevante links

Nederland is een van de meest open economieën van de wereld. Een scenario-analyse van DNB leert dat Nederland, als kleine open economie, sterk geïntegreerd is in het mondiale financiële systeem. En daardoor bijzonder gevoelig is voor de wereldwijde toename van geo-economische fragmentatie. Bij verstoring van mondiale waardeketens, bijvoorbeeld als gevolg van de situatie in de Rode Zee en de Straat van Hormuz, wordt de Nederlandse economie sterk geraakt. De inflatie in Nederland loopt daardoor sneller op dan in andere landen, in-en uitvoer nemen sterker af en het Bruto Nationaal Product herstelt zich minder snel.

Voor Nederlandse militairen die op vredes- of humanitaire missie of operaties voor  worden uitgezonden, geldt een speciale regeling.