
Samenwerking als sleutel tot succes
Dagvoorzitter Wouter Karssen opende het congres met een oproep tot alertheid. Vervolgens benadrukte CCV-directeur Patrick van den Brink in zijn keynote de cruciale rol van samenwerking tussen publieke en private partijen. “Alleen met de juiste samenwerkingen kunnen we de aanpak van voertuigcriminaliteit structureel versterken,” aldus Van den Brink. Hij ging daarbij in op de rol van het CCV en het Keurmerk Voertuigbeveiliging, waarmee de kwaliteiten betrouwbaarheid van beveiligingssystemen worden geborgd.
"Alleen met de juiste samenwerkingen kunnen we de aanpak van voertuigcriminaliteit structureel versterken"
Inzichten in diefstalrisico- en VbV-analysemodel
Stichting VbV presenteerde tijdens een deelsessie de eerste resultaten van een nieuw analysemodel voor voertuigbeveiliging. Het model koppelt diefstalcijfers, voertuigdata en certificaatinformatie om zo inzicht te geven in diefstalrisico’s en de effectiviteit van beveiligingssystemen. Deze datagedreven aanpak moet leiden tot beter onderbouwde beleidskeuzes en gerichte preventiemaatregelen.
Mobiel banditisme en demonstraties
René Middag van de Nationale Politie gaf een inkijk in het fenomeen mobiel banditisme – georganiseerde criminele netwerken die zich richten op grootschalige autodiefstal en onderdelenhandel. Zijn boodschap was duidelijk: de strijd tegen voertuigcriminaliteit vraagt om continue innovatie en internationale samenwerking.
Bezoekers konden bovendien live zien hoe criminelen met moderne technieken binnen enkele seconden voertuigen weten te openen en te starten. Zo werd een relay-attack getoond, waarbij het signaal van een autosleutel draadloos wordt verlengd. Ook werd gedemonstreerd hoe een Toyota RAV4 kan worden gestolen met behulp van een ogenschijnlijke onschuldige JBL-speaker – een confronterende illustratie van hoe geraffineerd autocriminelen tegenwoordig te werk gaan.
Het congres Gone in Seconds is een gezamenlijk initiatief van Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV), Kiwa en het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid (CCV).