Skip to Content

Waar ben je en waarom?
“Het is een week die grotendeels in het teken staat van ons lidmaatschap van VNO-NCW en wat dat betekent in de context van Europa. Allereerst is er op maandag een diner van Nederlandse leden van VNO-NCW met Nederlandse Europarlementariërs en Nederlandse ambtenaren die bij de Europese Commissie werken. Het diner is in een Brussels hotel waarbij het, na een aantal toespraken, vooral draait om netwerken.” Doel van de samenkomst van zo’n tachtig mensen is volgens Van Stiphout met name elkaar beter leren kennen en daarmee het Nederlandse netwerk in Brussel te versterken. Het diner wordt elk jaar gehouden rond de start van het politieke jaar.

Na het diner op maandagavond is er de volgende dag een lunch bij het kantoor van VNO-NCW in Brussel. “Vertegenwoordigers van de financiële sector en de afdeling Financiën van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging (zie kader, red.) ontmoeten elkaar daar.” Doel van de lunch is om twee keer per jaar bij elkaar te komen om te bespreken wat de belangrijkste financieel-economische ontwikkelingen zijn binnen de Raad. Anderzijds is het vanuit onze sector ook het moment om vragen te stellen over relevante Europese dossiers. ‘Waar lopen we tegenaan, waar zitten de aandachtspunten, wat zit er nog aan te komen?’; dat zijn zaken die langskomen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de begroting, maar ook aan de meer technisch financiële diensten-dossiers zoals Solvency II en de Retail Investment Strategy (RIS). De lunch duurt één uur en verloopt in een hoog tempo. Je krijgt de ruimte om maximaal twee vragen te stellen en daaromheen kun je met individuele dossierhouders nog even bilateraal zaken afstemmen. Bij de lunch zijn ongeveer twintig mensen aanwezig; er is dus genoeg ruimte om rechtstreeks te horen wat er allemaal speelt. Het diner vond plaats op maandag 13 oktober, de lunch een dag later op de 14e.” 

Wat is de Nederlandse permanente vertegenwoordiging in Brussel?

Van Stiphout: "De Nederlandse permanente vertegenwoordiging in Brussel kun je zien als de Nederlandse ambassade bij de Europese Unie. In die vertegenwoordiging onderhandelen ambtenaren van de verschillende Nederlandse ministeries over Europese dossiers in de Europese Raad.”

Wat komt tijdens het diner en de lunch naar voren?
Een onderwerp dat vaak terugkomt, is de stand van zaken wat betreft de opvolging van het rapport dat oud-premier van Italië en oud-president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi vorig jaar schreef. Draghi schreef een lijvig rapport in opdracht van Commissievoorzitter Ursula von der Leyen over wat er nodig is om de Europese economie ook in de toekomst te kunnen laten concurreren met de rest van de wereld. Hierin staat centraal wat de EU moet doen om haar concurrentiekracht te vergroten. Tijdens de bijeenkomsten hoor ik vrij veel onvrede over hoe weinig van de aanbevelingen van Draghi inmiddels zijn opgevolgd. Draghi stelde namelijk veel maatregelen voor op het gebied van energie, interne markt en de kapitaalmarktunie, maar de stappen gaan volgens velen te langzaam. ‘Het schiet niet heel erg op’, hoor ik regelmatig. Het diner gaat overigens veel meer over de grote (diverse) onderwerpen. De lunch gaat meer de diepte in en focust op de financiële markt. Het is goed dat beide bijeenkomsten een eigen focus en karakter hebben.”

Uitzicht vanuit het VNO-NCW-kantoor in Brussel

Tot slot. Hoe wordt het VNO-NCW-lidmaatschap in Brussel verder ingevuld? 
“Naast de hierboven genoemde bijeenkomsten hebben we ook een expertgroep Europese Zaken van VNO-NCW. We komen vier keer per jaar samen in Brussel en bespreken dan de grote onderwerpen. Concreet gaat het dan over wat de inzet van VNO-NCW is bij die onderwerpen en of dat aansluit bij wat de leden van de werkgeversorganisatie aan het doen zijn. Er zitten veertig mensen in de expertgroep van allerlei verschillende sectoren en individuele bedrijven. De experts komen uit allerlei branches en deze organisaties hebben vaak ook een eigen vertegenwoordiging in Brussel.”

De bijeenkomsten vinden plaats bij Business Europe (de Europese werkgeverskoepel) of bij Eurocommerce; de Europese koepel voor detailhandel. Elke vergadering wordt geleid door de voorzitter die afkomstig is van één van de leden. Naast het bespreken van onderwerpen die op de agenda staan, is er vaak een externe spreker vanuit de Europese Commissie of een andere Europese instelling die toelichting komt geven bij een onderwerp. De vorige keer was het hoofd Economische Zaken van de Permanente Vertegenwoordiging op bezoek, nu ging het over de stand van zaken rond de Europese begroting. Van Stiphout: “Dit is een onderwerp waar we niet dagelijks mee bezig zijn, maar toch bepalend is voor hoe Europa de komende jaren functioneert. 
Verder biedt de vergadering ruimte voor VNO-leden zoals het Verbond, om de visie op een specifiek onderwerp kenbaar te maken, dat wordt door VNO meegenomen. Zo’n vergadering duurt meestal zo’n twee uur. De vergadering heeft zeker nut: een lobby vanuit VNO-NCW kan onze lobby ondersteunen en vice versa.”